WordPress database error: [Duplicate entry '0' for key 'PRIMARY']
INSERT INTO `wpet_postmeta` (`post_id`, `meta_key`, `meta_value`) VALUES (33105, '_eael_post_view_count', '1')

Record absolut pentru un șofer român: permis suspendat patru ani și amendă de 20.880 de lei – Ghid Auto Service Romania
Skip to content

Record absolut pentru un șofer român: permis suspendat patru ani și amendă de 20.880 de lei

Cele mai mari sancțiuni date vreodată unui șofer în România sunt suspendarea permisului de conducere până în 2024 și o amendă de 20.880 de lei, conform unui mesaj al Ministerului Afacerilor Interne.

În timp ce îl urmăreau pe un tânăr de 20 de ani din orașul Siret, județul Suceava pentru că nu a oprit la semnalele lor, polițiștii rutieri au identificat 16 nereguli la regimul rutier si anume viteză excesivă (mult peste 100 de km/h în localitate), neoprire la semnal sau deplasare pe contrasens, fiind înregistrate la ore diferite și la indicatori, kilometri diferiți, astfel că au fost cumulate. O singură înregistrare a radarului privind viteza excesivă înseamnă 90 de zile de suspendare a permisului.

Într-un final, polițiștii au reușit să-l blocheze pe tânărul teribilist, înainte de a pune în pericol viața cuiva.

„Vă rugăm să conduceți prudent, pentru a nu vă pune viața în pericol… atât pe a dumneavoastră, dar și pe a celorlalți participanți la trafic!”, a mai transmis MAI.